KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
MÁCHŮV KRAJ
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Přírodní zajímavosti
Destinační management
 
Příroda a její ochrana
  Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
Kultura, zábava, sport
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
Památky a zajímavosti
  Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
 
Turistika a volný čas
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
 
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 
Království perníku

Kundaliní šakti

Úryvek z časopisu Dotek č. 9/02
od autora Jiřího Mazánka
Kundaliní šakti
Slovo kundal znamená v sanskrtu "spirála" a kundaliní je popisována jako ta, která je stočená. To je tradiční pojetí, kterému je však nesprávně porozuměno. Slovo kundaliní je ve skutečnosti odvozeno ze slova kunda, což znamená "hlubší místo", "jáma" nebo "dutina". Tou je míněno jóni (ženská pochva), v němž se roznítí vnitřní oheň duchovní praxí. Oheň užívaný při obřadech iniciace je zažehnut v jámě nazývané též kunda. To je jen vnější vyjádření téhož, stejně jako symboly mužské a ženské energie (lingam a jóni) uctívané při obřadech. Slovem kundaliní se míní šakti neboli síla, která je ve svém spícím potenciálním stavu, ale když se projeví, nazývá se Déví, Kálí, Durga, Sarasvatí, Lakšmí nebo mnoha dalšími jmény. Cokoli se stane nebo přihodí v duchovním životě, má vztah k probuzení kundaliní. Je-li kundaliní probuzena a vy nejste schopni to zvládnout, nazývá se Kálí. A naopak, máte-li z jejího probuzení užitek a stanete se mocnými, nazývá se Durga. V tantrických textech je kundaliní považována za prvotní sílu nebo energii, v termínech moderní psychologie za nevědomí člověka. V šivaistické filozofii je kundaliní znázorňována jako šiva lingam, kámen oválného tvaru nebo sloup s hadem, který se kolem něj obtáčí. Ovšem nejčastěji je znázorňována jako spící had, třiapůlkrát stočený.
Váma marga (cesta levé ruky) a probuzení kundaliní
Po celou dobu své existence je lidstvo ovládáno nejsilnější silou, která v něm existuje, pohlavním pudem. Všechny náboženské systémy a duchovní cesty se snažily vyřešit toto nutkání v člověku, a protože si s ním nevěděly rady, tak většinou sexuální touhu potlačovaly, zakazovaly nebo vytvářely různá morální pravidla pro to, jak se jí nezabývat. Její potlačení, obzvláště u mladých lidí, způsobuje velký psychický zmatek a někdy i mnohem horší stavy. Jóga nám říká, že normální sexuální život není ani duchovní ani neduchovní, ale začneme-li praktikovat duchovní cestu, stane se sex duchovní. U těch, kdo chtějí držet celibát, se stane duchovním celibát.

Tantra se ve starých písmech dělí na dvě cesty:
* váma marga (cesta levé ruky) a
* dakšina marga (cesta pravé ruky).
Váma marga spojuje sexuální život s jógou, aby probudila spící energetická centra. Dakšina marga praktikuje jógu bez sexuálního kontaktu.
Sexuální život je využíván k rozmnožování nebo uspokojení, ale v tantra józe je praktikován k dosažení samádhi. Muž a žena představují pozitivní a negativní energii. Na mentální úrovni je to čas a prostor. Během pohlavního aktu ovšem vycházejí ze své polarity směrem k středu. Setkají-li se v tomto středu, dochází k vzplanutí a projevu hmoty. To je hlavním smyslem tantrického zasvěcení. Ve všech aspektech života dochází k sjednocování pozitivních a negativních pólů, které jsou zodpovědné za tvoření. Tyto póly zároveň odpovídají za osvícení a zážitek jednoty, k němuž dochází. Při spojení muže a ženy je nejdůležitější okamžik vzplanutí energie, protože potom se dostává tato energie do vyšších úrovní vědomí. Ejakulaci muž zadržuje ne z důvodu, aby uchoval semeno, nýbrž proto, že energie neklesne do nižších úrovní. Ovšem energie bude stoupat do vyšších center jen tehdy, jste-li schopni prodloužit tento zážitek. U ženy je místem koncentrace múládhára čakra, která je situována v děložním čípku. Je to místo, kde se sjednocuje prostor a čas a explodují ve formě zkušenosti. Tento zážitek je znám jako orgasmus, ale v jazyku tantry se nazývá probuzení. Aby se udržovalo pokračování tohoto zážitku, je třeba v tomto místě nashromáždit energii. Obvykle k tomu nedochází, protože výbuch energie se ztrácí v těle během sexu. Aby k tomu nedocházelo, musí být žena schopna udržet svou mysl v absolutní koncentraci na toto místo. K tomu se provádějí určitá cvičení nebo krije. Protože toto cvičení je velmi náročné, musí žena zprvu delší dobu provádět stahy poševních svalů.
V tantrické praxi je velmi důležitý guru a je to právě žena, která zasvěcuje. Jenom díky její síle je možné provádět maithunu. V tantře přebírá žena aktivní roli. V pravý okamžik podnítí zážeh energie ze spojení, aby byl muž schopen provádět vadžroli mudru. Proto se v tantře říká, že Šiva je bez Šakty neschopný. Při pohlavním styku tudíž udržuje muž vůči ženě nevášnivý postoj, nýbrž na ni hledí jako na božskou Matku, Dévi. Účelem váma margy je tedy probuzení sušumny, vzestup kundaliní z múládhára čakry a probuzení nevědomých oblastí mozku.
DALŠÍ INFORMACE: Tantrická škola NATARAJ
Zveřejněno 22.06.2004 v 22:11 hodin
Copyright 1998-2022 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
Regiony a oblasti ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
Aktuality
Sněhové zpravodajství
 
Služby pro turisty
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
Kalendář akcí oblasti
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
Folklor a tradice
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
Regionální rozvoj
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba